Opis
12 marca obchodzony jest Światowy Dzień Nerki, dzień uświadamiania o dbałości o te narządy, tak ważne dla funkcjonowania naszego organizmu. Nerki są odpowiedzialne za oczyszczanie krwi, filtrując ją 24 godziny na dobę. Dzięki temu pomagają kontrolować ilość wody i soli w organizmie, eliminują toksyny, kontrolują wysokie ciśnienie krwi, wytwarzają hormony zapobiegające anemii i odwapnieniu kości oraz eliminują przyjmowane substancje. Oto 10 wskazówek, jak utrzymać zdrowe nerki:
1) Kontroluj swoją wagę: otyłość wiąże się z wieloma chorobami przewlekłymi, w tym z niewydolnością nerek. Ćwicz i jedz zdrowo!
2) Kontroluj ciśnienie krwi: nadciśnienie może spowodować, że naczynia krwionośne w nerkach staną się grubsze i sztywniejsze. Dzięki temu następuje zmniejszenie dopływu krwi, co powoduje, że czynność nerek jest nieefektywna.
3) Zmniejsz spożycie sodu: sód jest obecny w większości produktów uprzemysłowionych, nawet tych o słodkim smaku, a także w konserwantach (azotyn sodu i azotan sodu), słodzikach (cyklaminianie sodu i sacharynianie sodu), fermentach (wodorowęglan sodu) i wzmacniaczach smaku ( glutaminian sodu).
4) Ogranicz spożycie soli: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca maksymalne dzienne spożycie 5 gramów soli, ale średnie spożycie w Brazylii wynosi 12 gramów dziennie. Konieczne jest ograniczenie użycia soli w domowych przetworach, a zastąpienie jej przyprawami może sprawić, że jedzenie będzie smaczne i zdrowsze.
5) Pij dużo wody: pomaga to nerkom wykonywać swoją pracę. Kiedy nerka otrzymuje mało płynów, gromadzi mocz jako rezerwę wody, w takich przypadkach mogą tworzyć się kamienie nerkowe i pęcherza moczowego, słynny kamień nerkowy.
6) Ćwicz ćwiczenia: aktywny tryb życia pomaga w utrzymaniu wagi, kontroli ciśnienia krwi oraz zdrowiu serca i mięśni. Badania wskazują również, że osoby uprawiające aktywność fizyczną mają mniejszą skłonność do rozwoju kamieni nerkowych.
Unikaj palenia i picia napojów alkoholowych:
alkohol powoduje podrażnienie nerek, zaburzając ich normalne funkcjonowanie, co może prowadzić do infiltracji wody z moczu do tkanek i obecności we krwi dużych ilości substancji toksycznych. Używanie papierosów wiąże się z chorobami, takimi jak niewydolność nerek i rak nerki.Nie stosuj samoleczenia: spożywanie leków powinno odbywać się tylko pod recepta lekarska. Na przykład środki przeciwbólowe, jeśli są spożywane w nadmiarze, mogą szkodzić zdrowiu nerek.
Zwróć uwagę na objawy: wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, obrzęk nóg lub twarzy, kolka nerkowa, infekcja dróg moczowych (piekące oddawanie moczu lub ból w dolnej części pleców związany z gorączką, cuchnący lub mętny mocz, trudności w oddawaniu moczu lub odczuwanie parcia oddawać mocz wiele razy dziennie), krew w moczu, osłabienie lub bladość skóry niewyjaśniona innymi przyczynami mogą być objawami choroby nerek. Bądź na bieżąco, a jeśli pojawią się objawy, skontaktuj się z lekarzem.
Zapobiegać i leczyć infekcje dróg moczowych
Infekcje dróg moczowych, takie jak zapalenie pęcherza moczowego (zakażenie pęcherza moczowego), mogą przenosić się na nerki, dlatego należy je odpowiednio leczyć. Organ niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, eliminacji toksyn i nadmiaru płynów oraz kontroli ciśnienia krwi. W ten czwartek, 11 marca, w Światowy Dzień Nerki, ostrzegamy przed znaczeniem świadomości i znaczenia zachowania funkcji nerek jako sposobu na utrzymanie jakości życia.
Oprócz toksyn i nadmiaru płynów nerki eliminują również kwas wytwarzany przez komórki i utrzymują zdrową równowagę wody, soli i minerałów (takich jak sód, wapń, fosfor, mocznik i potas) we krwi. Niezbędna harmonia zapewniająca normalne funkcjonowanie nerwów, mięśni i innych tkanek. Jak dbasz o swoje?
Dbałość o zdrowie narządu musi być stała, zwłaszcza wśród mężczyzn, u których częściej występują choroby nerek. Według nefrologa Carlosa E. Kogi, specjalisty chorób nerek, prawidłowe funkcjonowanie nerek zaczyna się od przyjęcia zdrowego stylu życia, dobrego odżywiania i regularnych ćwiczeń. „Aktywność fizyczna przynosi korzyści kardiologicznemu, zmniejszając częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych i zapewniając lepszą kontrolę cholesterolu i większy przyrost masy mięśniowej. Wszystko to przynosi korzyści nerkom” – wyjaśnia Koga, który prowadzi konto na Instagramie poświęcone znaczeniu opieki nad nerkami.
Ponadto lekarz wskazuje inne niezbędne środki ostrożności dla zachowania czynności nerek:
• Kontrola otyłości
• Kontrola nadciśnienia i cukrzycy
• Unikaj stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ są toksyczne dla nerek
• Unikaj palenia i alkoholizmu
• Mieć dobre dzienne spożycie wody (od 20 ml do 30 ml na kilogram to idealna ilość wody)
• Unikaj nadmiernego spożycia przetworzonej i bogatej w sód żywności
Zobacz więcej na https://jaw.pl/2022/02/zdrowie-musi-byc-na-pierwszym-miejscu/