Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Sposobów na przetrwanie stresu w ciąży

Opis

Ciąża to wydarzenie zmieniające życie, więc naturalne jest, że czasami czujesz się przytłoczony. Ważne jest, aby dbać zarówno o zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Rozmowa z partnerem, członkami rodziny lub innymi kobietami w ciąży może pomóc w radzeniu sobie z poziomem stresu. Może również pomóc ćwiczyć uważność lub jogę prenatalną. Jeśli masz trudności z radzeniem, poproś o pomoc położną lub lekarza pierwszego kontaktu. Oto 11 sposobów na dbanie o swoje samopoczucie psychiczne w każdym trymestrze ciąży.

Czy to źle dla mojego dziecka, gdy jestem zestresowany? Jeśli od czasu do czasu czujesz się zestresowany, prawdopodobnie nie spowoduje to problemów dla Twojego dziecka.Ale jeśli czujesz się zestresowany i niespokojny dzień w dzień lub częściej niż zwykle i trudno ci sobie z tym poradzić, poproś o pomoc położną lub lekarza.

Ekstremalny, długotrwały stres może narazić Cię na większe ryzyko przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Jak mogę poprawić swoje samopoczucie psychiczne w czasie ciąży?Wypróbuj te techniki radzenia sobie ze stresem, które pomogą Ci się zrelaksować i skupić na pozytywnej postawie w ciąży. Zobacz więcej na stronie https://www.programszwajcarski.gov.pl/strony/o-programie/poznaj-zasady-dzialania-programu/obszary-wsparcia/rozwoj-spoleczny-i-zasobow-ludzkich

Ćwicz uważność

Uważność pomaga Ci łączyć się z otaczającym Cię światem z chwili na chwilę, dzięki czemu nie gubisz się w negatywnych myślach. Oznacza to poświęcenie czasu na skupienie się w pełni na tych małych chwilach w życiu, takich jak uczucie słońca na twarzy lub kopniaków dziecka.

Udowodniono, że regularne ćwiczenie uważności przynosi znaczące korzyści dla zdrowia psychicznego. Wykazano również, że pomaga złagodzić lęk, stres, zmartwienia lub depresję podczas ciąży.Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci być bardziej uważnym w codziennym życiu:

W ciągu dnia zwracaj uwagę na otaczające cię widoki, dźwięki, zapachy i inne doznania. Utrzymanie tego przez cały czas może być trudne, więc wybieraj określoną porę każdego dnia (na przykład dojazdy do pracy lub przerwę na lunch), aby naprawdę skupić się na tym, czego fizycznie doświadczasz w danej chwili.

Jeśli codziennie stosujesz tę samą rutynę, łatwo jest przestać zauważać znajome rzeczy wokół ciebie. Spróbuj zrobić coś nowego, na przykład wybrać inną drogę do sklepów lub usiąść w innym miejscu w pracy. Zwróć uwagę, co się zmienia, a co pozostaje bez zmian.

Każdego dnia poświęć trochę czasu na zatrzymanie się i zwrócenie uwagi na swoje myśli. Pozwól swojemu umysłowi dryfować i zauważ, jak twoje myśli przychodzą i odchodzą. Spróbuj nazwać swoje myśli i uczucia, gdy się pojawiają, i zobacz, czy zauważysz jakieś wzorce.

Możesz także spróbować bardziej formalnej medytacji uważności, skupiając się na oddychaniu lub dźwiękach wokół ciebie. Kiedy zauważysz, że twój umysł błądzi, delikatnie skup swoją uwagę z powrotem.Joga i tai-chi mogą pomóc ci stać się bardziej świadomym swojego oddechu i ruchu. Dostępnych jest wiele bezpłatnych i płatnych kursów, sesji i aplikacji mindfulness. Możesz najpierw wypróbować kilka darmowych, aby dowiedzieć się, jakie techniki uważności Ci odpowiadają.

Wypróbuj terapie uzupełniające

Stres jest częstym wyzwalaczem depresji, dlatego ważne jest, aby od czasu do czasu zrobić sobie przerwę, aby uwolnić się od stłumionego zmartwienia.Masaż to fantastyczny sposób na odstresowanie i istnieją dowody sugerujące, że może pomóc w leczeniu lęku i obniżonego nastroju w ciąży. Nawet prosty masaż od ukochanej osoby może być skuteczny. Pokaż swojemu partnerowi, przyjacielowi lub członkowi rodziny nasze filmy instruktażowe dotyczące masażu dolnej części pleców i masażu relaksacyjnego. Lub weź sprawy w swoje ręce, ucząc się, jak wykonać wspaniały masaż stóp.

Wiele spa i salonów kosmetycznych oferuje również masaże ciążowe. Tylko upewnij się, że Twój terapeuta ma kwalifikacje i doświadczenie w pracy z kobietami w ciąży.Istnieje również niewielka ilość dowodów sugerujących, że aromaterapia może pomóc w zmniejszeniu niepokoju i sprawić, że poczujesz się spokojny i zrelaksowany. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po aromaterapii w ciąży, aby dowiedzieć się, które olejki można bezpiecznie stosować, gdy tego oczekujesz

Rozmawiaj o swoim zdrowiu psychicznym

Jeśli martwisz się o samopoczucie dziecka lub cokolwiek innego, zawsze możesz zwrócić się do położnej o zapewnienie. Nie bój się przyznać, jak naprawdę się czujesz. Jeśli jesteś uczciwy, masz większe szanse na uzyskanie potrzebnego wsparcia. Twoja położna już to wszystko widziała i wolałaby wysłuchać najdrobniejszych obaw, niż pozwolić Ci cierpieć w milczeniu.

Porozmawiaj ze swoim partnerem lub kimś, komu możesz zaufać. Możesz odkryć, że podzielasz podobne zmartwienia lub że oni mają obawy, o których nie wiedziałeś. Rozmowa może sprawić, że oboje poczujecie się lepiej.

Poznaj inne kobiety w ciąży na tym samym etapie ciąży co Ty, być może na zajęciach rodzenia lub zajęciach ćwiczeń. Jest prawdopodobne, że przynajmniej niektórzy z nich będą mieli takie same uczucia jak ty. A dlaczego nie podzielić się swoimi obawami z innymi kobietami w ciąży na tym samym etapie co Ty, w Klubie Porodowym BabyCentre?

Dobrze się odżywiaj

Zdrowe odżywianie jest dobre dla mózgu, ciała i dziecka. Upewnij się, że jesz regularne posiłki, aby poziom cukru we krwi nie spadł, co może powodować zmęczenie i rozdrażnienie. Nie zawsze łatwo jest dobrze zjeść, jeśli czujesz się przygnębiony lub masz ochotęcierpiących na chorobę ciążową. Ale nawet najmniejsza zmiana może pomóc Ci poczuć się lepiej. Dowiedz się więcej dzięki naszym wskazówkom dotyczącym zdrowego odżywiania.

Odwodnienie może również utrudniać koncentrację lub jasne myślenie. Upewnij się więc, że codziennie otrzymujesz od sześciu do ośmiu średnich (200 ml) filiżanek lub szklanek płynów. Liczą się wszystkie napoje, w tym woda, mleko, soki owocowe, napoje ziołowe, kawa i herbata. Upewnij się jednak, że nie masz więcej niż 200 mg kofeiny dziennie.

Możesz przegapić wieczorny relaks przy lampce wina, ale aby chronić swoje dziecko, naczelny lekarz radzi, aby unikać wszelkiego alkoholu podczas ciąży. Spróbuj zamiast tego koktajlu bezalkoholowego lub ciepłego, mlecznego napoju, który pomoże Ci zasnąć.

X