Jakie są najpopularniejsze gatunki naturalnych choinek

Kategoria:

Opis

Jedną z podstawowych bożonarodzeniowych tradycji są choinki. Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były przede wszystkim plastikowe, bo ponoć miały być ekologiczne, trwałe i ładne. Lecz z tą trwałością jest bardzo różnie, wygląd też nie zawsze jest idealny, a o ekologii nawet nie ma co wspominać. Dlatego też coraz większa ilość osób decyduje się na zakup choinek naturalnych, które mają liczne zalety w porównaniu z plastikowym. Po pierwsze dają wspaniały klimat w domu, zapach żywicy pozwoli się poczuć jak w prawdziwym lesie. Duże znaczenie ma też kwestia ochrony przyrody. Część osób może twierdzić, że tak naprawdę wycinane są drzewka, więc przyroda na tym cierpi. Lecz prawdziwe to nie jest, bo takie choinki są uprawiane w specjalnych hodowlach, które nie wpływają w żaden sposób na środowisko naturalne.

Obecnie pośród popularnych drzewek wyróżnić można cztery podstawowe gatunki. Całkiem niedawno jeszcze najczęściej wybierano świerka pospolitego. Jego popularność brała się przede wszystkim z niskiej ceny, ale też i faktu, że pozostałych gatunków nie było tak dużo. Jednak dużym minusem świerków jest opadające szybko igliwie, nawet jeśli o drzewko odpowiednio się zadba. Z tego też powodu aktualnie zaczął on tracić na popularności, którą zdobywa za to świerk kłujący. Zgodnie ze swoją nazwą posiada on bardzo ostre, kłujące igły, jakie trzymają się jednak znacznie dłużej na gałęziach. Kłujące świerki posiadają charakterystyczny lekko srebrny kolor, a dodatkowo wydzielają bardzo mocny, żywiczny aromat.

W niektórych regionach naszego kraju, głównie na Śląsku, dużą popularnością cały czas się cieszy sosna, ale ma ona nietypowy wygląd, który nie każdemu się będzie podobał. Natomiast nie ma chyba osoby, jakiej nie podobałaby się jodła kaukaska hurt częstochowa. Gatunek ten sprowadzony został z gór Kaukazu, i obecnie jest chyba najczęściej kupowany w przedświątecznym okresie. Przede wszystkim dlatego, że ma miękkie, dość długie igliwie, jakie przy odpowiednim pilnowaniu drzewka praktycznie nie opadają.

Gałęzie są też bardzo gęste, dzięki czemu choinki te prezentują się bardzo ładnie. Przy jej zakupie liczyć się trzeba z trochę większymi wydatkami, jednak wyjątkowa uroda i trwałość przez kilka miesięcy na pewno to zrekompensują. Bez względu na wybrany gatunek po kupnie pamiętać trzeba o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim ważne jest, aby do momentu ustawienia w pokoju choinki cięte hurt częstochowa były trzymane w miejscu o niskiej temperaturze, najlepiej w ogrodzie lub na tarasie. Wówczas bez problemów doczekają do samych świąt, a później zachowają przez długi czas odpowiedni wygląd. Pamiętać też należy o tym, aby nie wstawiać drzewka od razu do pokoju, tylko pozwolić mu się zaaklimatyzować dobę lub dwie w miejscu o przejściowej temperaturze. Może to być piwnica czy garaż, ważne jest aby było chłodniej niż w domu. Po przyniesieniu choinkę obowiązkowo należy wstawić do pojemnika z wodą, bez tego drzewko uschnie bardzo szybko. Drzewko należy ustawić z daleka od źródeł ciepła, czyli grzejników czy kaloryferów.

X