Walory i cechy instalacji fotowoltaicznych

Kategoria:

Opis

Instalacje fotowoltaiczne fabrykują prąd, jaki posiada znacznie większą częstość niż ten wywodzący się z sieci publicznej. Stąd też zawsze w pierwszej kolejności wyczerpuje się prąd pochodzący z instalacji, a następnie używa się dopiero prąd z sieci. Zdarza się niemniej jednak, że pojawia się nadwyżka prądu, który jest niewykorzystywany. Dzięki wykorzystywaniu szczególnych liczników dwukierunkowych można z powodzeniem przesłać taką nadwyżkę do sieci publicznej. Polska regulacja o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówi klarownie, iż nie ma w takim wypadku konieczności posiadania własnej działalności.

I tu pojawia się pojęcie: prosument inaczej podmiot, który jest równolegle wytwórcą energii (fotowoltaicznej) jak oraz jej konsumentem – więcej na domenie fotowoltaika. W sytuacji, gdy produkowany prąd jest niewystarczający wolno pobierać go z sieci publicznej.

Systemy fotowoltaiczne on-grid nie wymagają użytkowania specjalistycznych akumulatorów, a to oddziałuje na obniżenie wydatków montażu. Instalacje fotowoltaiczne sieciowe to ciekawe rozwiązanie, które zezwala oszczędzić dużo pieniędzy. Oprócz dyspozycji wysyłania nadmiaru prądu do sieci ustawa o OZE wspomina również o systemie opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering). W praktyce oznacza to, iż posiadacz mikroinstalacji ma szansę przesłania nadwyżki energii do sieci i odebrania jej w ciągu jednego roku. Prosument może wobec tego wyprodukować energię w dowolnym momencie, a również odebrać ją kiedykolwiek zechce.

Fachowo nazywa się to bilansowaniem rocznym energii. Będzie to nic innego jak kalkulowanie różnic między prądem wprowadzonym do sieci, a zużytym w ciągu roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu wolno uniezależnić się w pełni od wzrostu cen za energię elektryczną. Ponadto instalacja fotowoltaiczna ma prawo mieć także ulubiony licznik, który zezwala analizować wykresy wyczerpywania energii.

X