Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jaki sposób można uzyskać energetyczne świadectwo dla starszego budynku

Kategoria:

Opis

Przepisy w naszym kraju coraz większy nacisk kładą na tematy wiążące się ze zmniejszeniem ilości zużywanej energii. Z tego też powodu od pewnego czasu obowiązują świadectwa energetyczne, jakich głównym zadaniem będzie określenie tego, jak dużo energii zużywane zostaje przez cały budynek. Będzie to dotyczyło praktycznie wszystkich obszarów, zarówno grzania zimą i chłodzenia latem, jak również oświetlenia, wentylacji czy podgrzewania wody użytkowej. A energetyczne zapotrzebowanie może się bardzo różnić, szczególnie jeśli chodzi o ogrzewanie.

Słabo ocieplone ściany czy nieszczelne okna przyczyniają się do dużych strat, co z jednej strony się przekłada na wyższe rachunki do płacenia, a z drugiej na niepotrzebne tracenie cennych zasobów. W świetle obowiązujących przepisów energetyczne świadectwa muszą posiadać wszystkie obiekty wybudowane po roku 2009, żadne ustępstwa tu nie występują. Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków przy normalnym użytkowaniu nie jest niezbędne, lecz jeżeli ktoś planuje sprzedać albo wynająć dom, to konieczne będzie zrobienie audytu. Bowiem nie można sprzedać czy wynajmować nieruchomości, jakie nie posiadają takiego świadectwa.

Jeśli ktoś tego nie dopilnuje, to naraża się na dość pokaźną grzywnę, która wynieść może nawet 5 tysięcy złotych. Takie same konsekwencje będą czekały osobę, która przy audycie podała fałszywe informacje. Jeżeli ktoś się zastanawia Gdzie uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej, to raczej nie będzie miał dużego problemu z wyszukanie odpowiedniej osoby do tego. Tego typu certyfikaty mogą wystawiać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie umiejętności i wiedzę, ale też i niezbędne uprawnienia. Przeprowadzenie audytu związane jest z pewnymi kosztami, jakie są zależne od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest rozmiar sprawdzanego obiektu, im jest on większy, tym będzie więcej do zapłacenia. Ale uwzględnia się też stan techniczny, wyposażenie oraz położenie. Ceny rozpoczynają się od około trzystu złotych za niewielkie mieszkanie do nawet kilku tysięcy w przypadku wielorodzinnych bloków.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
X