CNC – proces, bez którego świat wyglądałby zupełnie inaczej

Kategoria:

Opis

Wyróżniamy liczne typy maszyn i narzędzi sprzyjających do obrabiania. Jedną z nich będzie obrabiarka cnc. Jest to machina służąca do mechanicznego nadania nowych cech oraz kształtu danemu przedmiotowi. Jest procesem wytwarzania jakiegoś surowca w inny lepszy towar. Jej celem jest także nadanie chropowatości danym przedmiotom.

W trakcie pracy używane są ostre przybory takie jak np. frezy lub noże. W obrabiarce następują różne rodzaje zespołów co poniektóre z nich to np. zespół pędny, zespoły ruchów posuwowych i pomocniczych, korpusy, prowadnicy, podstawy, układy chłodzenia i dużo innych. Faworyzujemy liczne typy obrabiarek np. skrawające, tokarki a to znaczy mogą być wielonożowe, półautomaty i automaty tokarskie, kłowe, rewolwerowe, zataczarki. Kolejnym rodzajem obrabiarek są wiertarki jakie rozdzielają się na m.in. stołowe, promieniowe, wielowrzecionowe. Frezarki podzielone są na poziome, wiertarko frezarki, frezarko wytaczarki, strugarki, przeciągarki np. do płaszczyzn, obrabiarki ultradźwiękowe oraz obrabiarki do plastycznej obróbki i inne. Są to urządzenia którymi wolno obrabiać materiały przewodzące prąd elektryczny – dowiedz się więcej na stronie https://desgen.pl/frezowanie-3d/. Elektrodrążarki cnc działają na tak oznaczanej zasadzie elektrodrążenia jak sama nazwa wskazuje. Jest to technika polegająca na drążeniu elektroerozyjnym. Kwalifikowana jest do obróbek ubytkowych tak samo jak w wypadku obróbki skrawaniem. Bazuje ona na ścinaniu małych części w wyniku czego powstają tak oznaczane wióry. Elektrodrążenie jest to przebieg wywołania niszczenia materiału przez wyładowania elektryczne.

Fundamentalnym narzędziem do takiego procesu są elektrody. Jest to element narzędzi elektrycznych przewodzący prąd. Elektrody następują również w urządzeniach takich jak np. akumulatory elektryczne, elektrolizery, piece łukowe czy również lampy elektronowe. Do w większości wypadków spotykanych sposobów obróbki elektroerozyjnej kwalifikowane są obróbki impulsowe oraz elektroiskrowe. Różnice między nimi liczą w zasadzie na innym przebiegiem wyładowań elektrycznych. Kluczową zaletą takiej obróbki jest szansa przeróbki niemal iż jakiegokolwiek materiału przewodzącego prąd.

X