Windykacja oraz pomoc komornika

Kategoria:

Opis

Windykacja jest pojęciem użytkowanym już od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Dosłownie definiuje się ją, jako dochodzenie własnych praw czy też roszczeń, a też, jako obronę konieczną i zemstę. Kolokwialnie jest to ściąganie długów przez egzekucję administracyjną lub sądową. Windykacja jest to rodzaj usługi pomocniczej z pośrednictwem finansowym. Jest kategoryzowana do Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) oraz posiada swoje podstawy prawne. Potrzebuje szeregu czynności oraz decyzji, żeby osiągnąć oczekiwany skutek. Rodzaj windykacji zależy od tego, w jaki sposób będą pobierane długi. Pierwszy krok to windykacja koncyliacyjna. W jaki sposób sama nazwa podkreśla opiera się ona na współpracy między windykatorem, a dłużnikiem – tu pomoże także https://www.komornik-sachno.pl/.

Jeśli ten drugi wyraża chęć na spłacenie długu należnego innej osobie lub też instytucji, wtenczas na tym kończy windykacja. Jest to idylliczna odmiana ściągania należności. Jeśli nie poskutkuje na dłużnika, przydatna jest interwencja sądu. Krok drugi to windykacja sądowna. Kiedy dłużnik uchyla się od wypełnienia zobowiązań, windykator zdobywa wyrok sądowy bądź też nakaz zapłaty uzupełniony w klauzulę wykonalności. Jest on podwaliną do egzekucji komorniczej. Jako, iż wykonawcą tej czynności jest komornik odróżnimy windykację komorniczą i pokomorniczą. Traktuje ona usług komornika, który egzekwuje należności po uprzednim sprawdzeniu możliwości pieniężnych dłużnika.

W wielu przypadkach zdarza się tak, iż debent składa błędne deklaracje o stanie majątkowym i ukrywa fakt, że funkcjonuje na czarno lub też kłamie odnośnie zarobków. Wtenczas w stosunku do nieuczciwego delikwenta prowadzi się proces windykacji karnej. Sprawa trafia do prokuratury we współpracy z wszystkimi organami ścigania. Jest to najmniej przyjemny typ windykacji tak nazywanej twardej – działania sądu, prokuratury.

Stosuje się ją wobec dłużników długotrwałych tzw. ciężkich, wobec których wypada podjąć działania mocniejsze aniżeli rozmowa z dłużnikiem (windykacja miękka). Ten podział windykacji nie jest akceptowany poprzez część windykatorów. Zazwyczaj rodzaje windykacji klasyfikowane są jako pojednawcza, sądowa oraz karna.

X